|
English
 
يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ |
 

ورود کاربران
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اخبار > تهران اشبـاع از صنعت


  چاپ        ارسال به دوست

تهران اشبـاع از صنعت

ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در حریم و محدوده‌های شهرستان استان تهران مانند رباط‌کریم، شهرقدس، صفادشت، گلستان و نصیرشهر به دستور شورای‌عالی شهرسازی و معماری ممنوع شد و ابلاغیه آن هفته گذشته برای اجرا ابلاغ شده است.
این در حالی است که مصوبه ساخت و راه‌اندازی ۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی و ۱۰ ناحیه صنفی از سوی دولت صادر شده و تاکنون ۲۰ شهرک صنعتی در حال بهره‌برداری یا واگذاری زمین است. با این حال، همین شهرک‌ها از نظر واگذاری زمین نیز اشباع شده است و زمین خالی وجود ندارد اما تقاضای سرمایه‌گذاری صنعتی همچنان در تهران هست.به گفته کارشناسان، تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به شهرک‌های صنعتی به دلیل عملکرد شهرک‌های صنعتی در تامین زیرساخت‌ها و حذف بروکراسی‌های اداری برای دریافت استعلام‌ها و مجوزهای لازم به منظور فعالیت‌های صنعتی و تولیدی بوده و باعث شده تا سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری برای حضور در شهرک‌ها و نواحی صنعتی داشته باشند. از این رو، در سال‌های گذشته نیز فعالان مستقر در لکه‌های صنعتی اطراف تهران به‌ویژه در منطقه غرب و جنوب غربی که از گذشته شکل گرفته‌اند، نیز تلاش کرده‌اند به منظور برخورداری از مشوق‌ها و مزایای شهرک‌های صنعتی برای دریافت مصوبه برای تبدیل به شهرک‌های صنعتی خصوصی اقدام کنند. اعضای این شورا معتقدند تبدیل مجموعه‌های صنعتی و کارگاهی موجود در محدوده و حریم شهرهای استان تهران به شهرک صنعتی، ضمن اینکه موجب تشویق و تشدید بارگذاری صنعتی و جمعیتی در پیرامون پایتخت خواهد شد، شکل‌گیری و تکمیل ظرفیت شهرک‌های صنعتی از پیش برنامه‌ریزی‌شده در مجموعه شهری تهران را با چالش جدی روبه‌رو می‌کند. بنابراین، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری هفته گذشته در نامه‌ای به استاندار تهران، مخالفت این شورا با ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در محدوده شهرهای این استان را ابلاغ کرد.
درمان توسعه نامتوازن صنعت
تاکنون در استان تهران توسعه متوازن زیرساخت صنعتی به صورت دولتی نبوده است. این امر باعث شده تا مرکز ثقل صنعت در جنوب تهران شکل بگیرد و بیشتر واحدهای صنعتی در شهرک شمس‌آباد و پرند ایجاد شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران گفت :در شرق و غرب تهران بارگذاری صنعت آن‌طور که باید شکل نگرفته و واحدهای صنعتی به صورت پراکنده ایجاد شده است، ضمن آنکه زیرساخت‌های آماده در غرب تهران و شهرک‌های صنعتی جنوب تهران متمرکز شده است. بنابراین، برای ساماندهی خدمات اولیه دولتی به صنعتگران در منطقه غرب تهران نیاز به ایجاد شهرک‌های صنعتی دولتی وجود داشت. از این رو، برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی شهریار، ملارد و صفادشت برنامه‌ریزی شد.
زمین نیست؛ تقاضا هست
به گزارش روابط عمومي شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران ،" شاهپور قنبری "در گفت‌وگو باروزنامه «گسترش صنعت» اظهار کرد: تقاضای دریافت زمین صنعتی در استان تهران وجود دارد اما زمین آماده برای واگذاری به متقاضیان در شهرک‌های صنعتی عباس‌آباد، شمس‌آباد، پرند و نصیرآباد وجود ندارد ضمن آنکه امکان توسعه این شهرک‌ها نیز فراهم نیست. از این رو، ساخت شهرک‌های صنعتی شهریار، ملارد، صفادشت، دهک، قرچک و... در دستور کار قرار گرفت. واگذاری زمین در شهرک صنعتی قرچک موج تقاضای سرمایه‌گذاران شرق تهران و اصناف شهری تهران را تا حدودی پاسخگو بود. با آغاز واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار نیز متقاضیان سرمایه‌گذاری صنعتی و صنفی در غرب و جنوب تهران به این شهرک هدایت شدند. در مرحله بعد راه‌اندازی شهرک صنعتی ملارد قرار دارد و بعد از آن برای تکمیل شهرک صنعتی صفادشت اقدام خواهد شد. این ۳ شهرک صنعتی در منطقه غرب تهران می‌تواند شکل‌گیری صنعت در غرب و جنوب تهران را متوازن کند و واحدهای صنعتی که به صورت پراکنده در منطقه غرب تهران شکل گرفته است در شهرک‌های صنعتی ساماندهی شود. به گفته قنبری، آماده‌سازی شهرک‌های صنعتی تهران مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و هر مرحله نیز سرمایه موردنیاز خود را می‌طلبد. به عنوان مثال، فراهم‌سازی زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی شهریار تاکنون حدود ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته که به مرور برای تامین آب، برق، گاز، معابر، فضای سبز و... هزینه شده است. با این حال، نرخ زمین در شهرک صنعتی شهریار بسیار مناسب تعیین شده و نسبت به سایر شهرک‌های صنعتی تهران، کمتر است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: بنابر دستور کلی مجموعه شهرک‌های صنعتی، حق انتفاع برای هر مترمربع زمین صنعتی آماده بر اساس زیرساخت‌ها قیمت‌گذاری می‌شود. بر این مبنا، حق انتفاع برای هر مترمربع زمین صنعتی آماده در شهرک صنعتی شهریار با نرخ ۳۴۰ تا ۳۵۰ هزار تومان تعیین شده و با شرایط ویژه به متقاضیان واگذار می‌شود. قنبری معتقد است که محدودیت واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار وجود ندارد؛ هرچند حق انتفاع از هر مترمربع زمین در شهرک صنعتی شمس‌آباد ۳۵۰ هزار تومان است. در شهرک صنعتی عباس‌آباد نیز این رقم به ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد اما زمین موجود در این شهرک‌ها نیز محدود است و امکان واگذاری بر مبنای نیاز متقاضی فراهم نیست.
تاکنون ۴۶ لکه صنعتی در استان تهران احصا و شناسایی شده تا دولت درباره وضعیت صنعتی این لکه‌ها تصمیم‌گیری کند. همچنین، اصلاح ۸ شهرک صنعتی خصوصی تهران دوباره مدنظر قرار گرفته است و دولت در این‌باره تصمیم‌گیری می‌کند. شرایط کنونی نشان می‌دهد دولت دو راه برای حل این مشکلات دارد؛ نخست اینکه سرمایه‌گذاران را هدایت کند به سمت شهرک‌های صنعتی دیگر استان‌ها که اکنون ظرفیت خالی دارند. بسیاری از شهرک‌های صنعتی در کشور اکنون با تعداد کمی از کارخانه‌ها فعالیت می‌کنند. این در حالی است که تمرکز صنایع در استان تهران باعث شده موضوع توسعه متوازن نیز با چالش همراه باشد. راه‌حل دوم نیز این گونه است که دولت مصوبات پیشین خود را اجرا کرده و فضای مناسبی برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در تهران در نظر گیرد. کارشناسان معتقدند راه‌حل نخست علاوه بر اینکه باعث می‌شود کشور در مسیر توسعه متوازن حرکت کند، هزینه مضاعف برای راه‌اندازی شهرک صنعتی جدید را هم خنثی می‌کند.


٠٩:٢٤ - يکشنبه ١٠ تير ١٣٩٧    /    شماره : ١٥٤٠    /    تعداد نمایش : ٩١