|
English
 
يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ |
 

ورود کاربران
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اخبار > رشد ‌۲/۵ برابری واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی تهران


  چاپ        ارسال به دوست

رشد ‌۲/۵ برابری واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی تهران

کارشناسان معتقدند که آن‌قدر واحدهای تولیدی در غرب و جنوب تهران متمرکز شده‌اند که حتی با ساخت شهرک صنعتی شهریار در غرب تهران به نوعی تلاش می‌شود تمرکز صنعت در این منطقه توازن یابد. اکنون در شهرک صنعتی پرند و نصیرآباد تقاضای روزانه برای دریافت زمین وجود دارد اما زمینی برای واگذاری نیست. همچنین، در شهرک صنعتی عباس‌آباد تقاضا وجود دارد اما زمین خیلی محدود است؛ این موارد نشان می‌دهد که مکان‌یابی ساخت شهرک‌های صنعتی تهران به درستی انجام شده است.
به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي تهران ،"علی خداپناه‌لو"در گفت‌وگو باروزنامه «گسترش صنعت» به رشد ‌۲/۵ برابری واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی تهران در ۳ ماه امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته اشاره و اظهار کرد: دلیل این رشد نیز رغبت صنعتگران و سرمایه‌گذاران به ورود در شهرک‌های صنعتی است. همچنین، تکمیل زیرساخت‌های صنعتی بر این رشد اثرگذار بوده است. معاون برنامه ريزي  شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: شهرک‌های صنعتی در مکانی ساخته می‌شود که ظرفیت‌های بالقوه را داشته باشد تا بالفعل شود ضمن آنکه مصوبه دولتی برای ساخت شهرک‌ها باید دریافت شود و بدون مصوبه دولت ساخت شهرک صنعتی امکان‌پذیر نیست. در استان تهران ۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب و ۱۰ ناحیه صنفی مصوب وجود دارد. اکنون ۲۰ شهرک صنعتی در حال بهره‌برداری یا واگذاری زمین است.
 با وجود این، همین شهرک‌ها از نظر واگذاری زمین نیز اشباع شده است و زمین خالی وجود ندارد. علاوه‌بر این، بیشتر واحدهای صنعتی با توجه به سال واگذاری شروع به تولید کرده و فعال هستند. خداپناه‌لو هدف اصلی از ساخت و راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی در تهران را ساماندهی فعالیت‌های صنعتی در داخل شهر تهران عنوان و تصریح کرد: ساخت شهرک‌های صنعتی برای مخالفت با پراکندگی صنعت در بافت‌های شهری گزینه مناسب است که می‌تواند واحدهای صنعتی را در یک نقطه تجمیع کند. بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی تهران در نتیجه انتقال از بافت شهری بوده است. انتقال اصناف نیز در ۲ سال گذشته به شهرک‌های صنعتی قرچک و خاوران در حال پیگیری است. وی افزود: هدف اصلی در استان تهران از ساخت شهرک‌های صنعتی برای انتقال واحدهای صنعتی از داخل بافت شهری به خارج از محدوده شهری است. به جرات می‌توان گفت شهرک صنعتی قرچک توانسته حجم تقاضای بسیار زیادی را از دوش بافت شهری بردارد زیرا طراحی این شهرک به نحوی بوده که استقرار اصناف در آن لحاظ شده است.
زنجیره ارزش، عامل رشد تقاضا
خداپناه‌لو در بیان دلیل تقاضای سرمایه‌گذاران برای ورود به شهرک‌های صنعتی گفت: به نوعی زنجیره ارزشی که بعدها در شهرک‌های صنعتی تکمیل می‌شود، دلیل اصلی بر تقاضای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی است زیرا محصول نهایی یک واحد صنعتی می‌تواند ماده اولیه تولید در یک کارخانه دیگر باشد. بنابراین، استقرار در شهرک‌های صنعتی زمینه فراهم کردن الزامات تولید را آسان‌تر می‌کند. وی شهرک‌های صنعتی را از نظر تقاضا به دو دسته کم‌تقاضا و پرتقاضا تقسیم کرده و افزود: هیچ شهرک صنعتی بدون تقاضا نیست اما در صورت کم‌تقاضا بودن، برای رغبت استقرار در آن شهرک‌ها از ابزارهای تشویقی مانند تخفیف‌های بلندمدت، کاهش پیش‌پرداخت نقدی و... در شهرک‌های صنعتی مانند خوارزمی یا پیشوا که کم‌تقاضا است و پیش‌پرداخت نقدی برای دریافت زمین در این شهرک‌ها فقط ۱۰ درصد است، استفاده می‌شود. خداپناه‌لو با تاکید بر اینکه خدمات‌دهی نهادهای خدمات‌رسان می‌توانند جذب سرمایه‌گذار به شهرک صنعتی را تکمیل کند، افزود: مجموعه شهرک‌های صنعتی با حمایت‌های پرداختی در تحویل زمین با زیرساخت‌های مناسب، مشوق‌های بهره‌برداری زودتر از موعد را در پیش می‌گیرد در سایر اداره‌ها نیز بخشودگی‌های مالیاتی، بیمه‌ای و... مطرح است تا رغبت سرمایه‌گذار برای استقرار در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود.


٠٩:٢٠ - يکشنبه ١٠ تير ١٣٩٧    /    شماره : ١٥٤١    /    تعداد نمایش : ٨٣